Marketingová stratégia

Prvá marketingová stratégia? Zisti, čo všetko potrebuješ vedieť.

Digitálnemu marketingu sa venujem niečo cez 8 rokov. Vďaka svojím skúsenostiam som pre teba vytvorila zoznam 3 najdôležitejších oblastí, ktorým musíš rozumieť ešte pre tým, než začneš budovať svoju prvú marketingovú stratégiu.

Zákazník, trh a produkt/služba ako 3 najdôležitejšie oblasti marketingovej stratégie

V dnešnej dobe je digitálny marketing skutočne široký odbor, ktorý zahŕňa najrôznejšie metódy, nástroje a techniky. Cieľom tohto článku je ti pomôcť porozumieť trom najdôležitejším oblastiam, nad ktorými sa potrebuješ zamyslieť ešte pred tým, ako začneš budovať svoju prvú marketingovú stratégiu. Tieto oblastitvoji zákazníci, trh a tvoj produkt/služba.

Marketingová stratégia v 21. storočí

V 21. storočí je prakticky nemožné, aby existoval biznis bez online prezencie. To je jasné, si myslím. Dôležité je však rozumieť, že robiť online len preto, aby si bol/a online nie je správna cesta. Správnou cestou je vybudovať si online marketingovú stratégiu, takú, ktorá bude generovať výsledok, a to návrat investícií. V drvivej väčšine prípadov, ak si nevytvoríš takúto marketingovú stratégiu, tak riskuješ, že stratíš kopec času, minieš kopec peňazí a môžeš prísť o kopec príležitosti.

marketingová stratégia v 21 storočí

Zákazník ako prvá oblasť marketingovej stratégie

Ako prvé je potrebné, aby si vedel/a kto je tvoj zákazník, preto, aby si obsah, ktorý zobrazuješ bol zobrazený iba relevantnému publiku. Jedným z mojich obľúbených spôsobov je hľadanie odpovedí na otázky. Pýtaj sa relevantné otázky a odpovedaj na ne.

  1. Je to žena? Muž? Koľko ma rokov? Kde býva? Kde pracuje? Dochádza za prácou? Akú výšku vzdelania dosiahol/a? Kde študoval/a?
  2. Aké technológie využíva? Mobil? Počítač? Kde a ako trávi svoj voľný čas? Ktoré sociálne siete používa?
  3. Čomu sa venuje a čo ho baví? Venuje sa športu? Vareniu? Aké je jeho zamestnanie? V akej oblasti pracuje? Je vôbec zamestnaný alebo je to podnikateľ? Kto je jeho zamestnávateľ?
publikum marketingová stratégia
Obr. 1 – Moje publikum – Inšpiruj sa

Trh ako druhá oblasť marketingovej stratégie

Druhou a rovnako dôležitou oblasťou je porozumie trhu. Ak už poznáš svojho ideálneho zákazníka, tak mu chceš doručiť obsah na takom marketingovom kanály, ktorý používa. Opäť, hľadaj odpovede na relevantné otázky.

  1. Ktoré marketingové kanály používajú tvoji potenciálni zákazníci a ktoré z nich budeš používať ty, pre to, aby si oslovil týchto ľudí? Ako sa na týchto marketingových kanáloch správajú? Zdieľajú obsah? Či iba klikajú?
  2. Kto sú tvoji konkurenti? Čo robia títo konkurenti na trhu? Je trh roztrieštený na množstvo malých firiem alebo dominujú 2-3 hlavní konkurenti? Ktoré marketingové kanále používa konkurencia? Čo a ako konkurencia komunikuje, na ktorých marketingových kanáloch?
  3. Aká je legislatíva? Sú v rámci legislatívy nejaké obmedzenia? Potrebuješ nejaké povolenia pre komunikáciu na marketingových kanáloch? Ako sa vôbec odvetvie vyvíja? Ma rastúci trend alebo klesajúci trend?
trh marketingová stratégia
Obr. 2 – Trh, na ktorom pôsobím ja – Inšpiruj sa

Odporúčané: Marketingové kanály a ich synergia pre tvoj biznis

Marketingové kanále sú napríklad webové stránky, google vyhľadávanie, články, blogy, spravodajské weby, facebook, instagram a iné.

marketingová stratégia - výnimočná prepozícia

Produkt/služba ako tretia oblasť marketingovej stratégie

Aká je tvoja výnimočná prepozícia produktu/služby a ako chceš, aby bola tvoja značka vnímaná na trhu tvojimi zákazníkmi. V čom je tvoj produkt či služba lepšia ako konkurencia? Je to napríklad doručenie do 24 hodín? Je to excelentný zákaznícky servis alebo silná kvalitná marketingová komunikácia? Buď kreatívny/a. Hľadaj niečo, čo nie je alebo zlepšuj, to čo už je. Pridávaš do balíkov špeciálne brand building hračky, kvízy alebo niečo iné? Nájdi niečo, v čom je tvoj biznis výnimočný alebo čím sa dokáže odlíšiť.

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými. Mali by ste byť výnimoční.

Sonya Parker
Obr. 3 – Moja výnimočná prepozícia – Inšpiruj sa

Zdieľaná hodnota ako kľúč k spojeniu tvojho produktu/služby na trhu so zákazníkmi

Pri zvažovaní troch hore uvedených oblastiach, maj vždy na pamäti, že ak chceš, aby to fungovalo, musí medzi oboma stranami fungovať zdieľaná hodnota. Znamená to, že musí existovať akési win-win. Tak ako zákazník, tak aj ty máš svoj cieľ. Zdieľaná hodnota nastáva vtedy, keď sa stredne stred medzi tvojim cieľom a cieľom zákazníka.

marketingová stratégia - zdieľaná hodnota

Pre zákazníka je hodnotou kúpa produktu/služby za účelom uskutočnenie nejakej potreby, kedy uskutočnenie potreby je cieľ zákazníka. Tvojím cieľom je realizovanie zisku a hodnotou je pre teba predaj. Spoločné win-win nájdeš v predaji správneho produktu/služby na správnom mieste a tomu správnemu zákazníkovi.

Odporúčané: Online marketing v 2019

Potrebuješ sa poradiť? Máš konkrétnu situáciu a chceš ju diskutovať? Využi diskusiu dole pod týmto článkom.